Marija Palaikytė: „Per meną galime perskaityti žmonijos istoriją. Tą patį galime padaryti pasitelkę madą“

Marija Palaikytė: „Per meną galime perskaityti žmonijos istoriją. Tą patį galime padaryti pasitelkę madą“

„Kaip stilius negali egzistuoti be mados, taip mada negali egzistuoti be meno. Siūlau atsisakyti sąvokų priešinimo ir ieškoti bendrystės. Tiek mada, tiek menas plačiąja prasme yra laikmečio realybės rezultatas. Lygiai taip, kaip menas yra susijęs su socialiniais, kultūriniais, politiniais, ekonominiais ar bet kokiais kitais reiškiniais, kurie vyksta aplink mus, taip pat su visu tuo yra susijusi ir mada“, – sako mados tendencijų prognozuotoja ir analitikė Marija Palaikytė.

Meno pažintinio kurso „Aukso pjūvis“ paskaitoje „Mados ir Meno draugystė“ M. Palaikytė kalbėjo apie tai, kas sieja madą ir meną. Kur dizaineriai ieško įkvėpimo savo kolekcijoms, kodėl taip įprasta nuvertinti greitąją mada ir apie ką turėtume pagalvoti, rinkdamiesi drabužius, kuriais rengiamės patys. „Kad išreikštume savo nuomonę, poziciją vienu ar kitu klausimu, esame įpratę pasitelkti meną. Ar pagalvojame, kad tą patį galime padaryti su mada. Dėvėdami tam tikrų dizainerių, prekės ženklų drabužius, pasiūtus iš vienokių ar kitokių audinių, dekoruotus vienais ar kitais raštais, lozungais ir pan., galime išsakyti savo poziciją klausimais, kurie šiuo metu aktualūs visai visuomenei. Mada sutelkia žmones ir kartu leidžia atskleisti savo individualumą“, – pabrėžia M. Palaikytė.

Ekspertė pateikia įdomų faktą. Statistiniais duomenimis, pirmieji tendencijų kūrėjai yra 2,5 proc. bet kurios žmonių grupės (ar kalbėtume apie šalį, miestą ar uždarą bendruomenę). Jie drąsesni, išeinantys iš normos ribų, išrandantys kažką naujo. Galbūt pasirenkantys netradicines spalvas, jų derinius, makiažo stilių, šukuoseną ir pan. Jie įkvepia kitus arba reaguoti pozityviai, arba negatyviai. Ir taip sukuria emociją, kuri sklinda iš lūpų į lūpas.

O dizaineriai idėjų savo kolekcijoms semiasi ne tik praeityje – lankydamiesi archyvuose ar analizuodami anksčiau pripažintų kūrėjų darbus. Daugiausia, tiesiog stebėdami ir fotografuodami jiems įdomius žmones gatvėje. Taip kone kiekvienas iš mūsų tampame tendencijų kūrimosi, vystymosi ir žlugimo proceso dalyviais.

Mada nėra vien tik drabužiai ir aksesuarai, kitaip tariant – dėvimoji. Yra aukštoji, konceptualioji mada. Mada gali būti pateikta kaip instaliacija, filmas, performancas. Mados kūriniai gali būti kolekcionuojami ir tapti vertinga investicija. Mada gali būti ne tik žavinga, patraukli ir kelianti estetinį pasigėrėjimą. Mada gali būti protinga, sudrebinanti emocijas, priverčianti mąstyti, įsigilinti. Per madą galima transliuoti net žinutes apie globalias problemas, lygiai kaip tai dažnai daroma per meną. Drabužiai netgi gali padėti mums labiau pasitikėti savimi, o tai jau lemia sėkmę asmeniniame kiekvieno iš mūsų gyvenime.

Įrašas paskelbtas temoje mokslas-ir-menas. Išsisaugokite pastovią nuorodą.