Marina Valiukonienė: kas padeda kuo greičiau pasiekti tikslų?

Marina Valiukonienė: kas padeda kuo greičiau pasiekti tikslų?

Visi turime norų: geresnio darbo, sklandesnių santykių ar sveikesnio kūno. Tačiau kur ta riba, kai mintys ir svajonės virsta tikrove? Ir kaip kuo greičiau bei lengviau tą ribą peržengti?
Antrojoje Ateities įgūdžių kurso paskaitoje „WoW University“ dėstytoja ir „Mastermind“ metodo trenerė, subūrusi daugiau kaip 200 „Mastermind“ grupių, Marina Valiukonienė papasakojo, kas padeda kuo greičiau pasiekti norimų tikslų.Tam, kad pradėtum kažką naujo, svarbu jaustis saugiau. Priimtas toks, koks esi, gali pradėti išnaudoti savo pilną potencialą. Taip pat reikia žinoti, kokį projektą ar tikslą norite įgyvendinti.

Kuo skiriasi tikslai nuo svajonių?

Pirmiausia, tikslai turi tam tikrą laikotarpį – per kiek laiko norite jį pasiekti, o svajonės gali būti abstrakčios. Svajodami tarsi laukiame stebuklo, kol tai įvyks, o kryptingai eidami į tikslą dėliojame savo veiksmų žemėlapį. Iš pradžių būna svajonė: idėja, noras. Vėliau ji gali virsti tikslu – noro įgyvendinimu su planu ir struktūra.

Dauguma žmonių gyvena nekeldami sau jokių tikslų. Bet tikslai – tai įrankis, skirtas pagerinti gyvenimo kokybę, jie veda į asmeninį augimą ir netgi visuomenei nešamą naudą. Tikslai visada sąlygoja naudą: ką gauname patys ir ką duodame visuomenei. Jie reikalingi, kad galėtume tikslingai suprasti, kur gyvenime einame. Be to, nežinant tikslo ir neplanuojant savo laiko, jūsų laiką vagia kiti: jų tikslai ir jų reikalai. O kai turite tikslą ir planą, kada galite ką daryti, viskas susidėlioja sklandžiau ir niekas nevagia jūsų laiko.

Motyvacija ar struktūra?

Daugeliui yra pasitaikiusi situacija, kai išsikėlus tam tikrą tikslą po kurio laiko jį numetėte į šalį. Įgyvendinti nepavyko, nes pritrūkote motyvacijos, atsirado skubesnių ir svarbesnių reikalų, buvo išsikelti per aukšti tikslai arba pritrūko aplinkos palaikymo, tinkamos komandos. Ką daryti, kad taip nenutiktų? Ir kaip įgyti tą tikrąją motyvaciją?

Pirmoji užduotis, norint pasiekti savo tikslus: motyvacija turi tapti sistema. Pavyzdžiui, norint turėti gerą figūrą, motyvacija negali būti „kartais“. Žmonės, kurie stengiasi dėl savo kūno, daro tą sistemingai: nuolat tinkamai maitinasi, mankštinasi, geria vitaminus. Jie turi savo sistemą. Taip pat yra ir su tikslais: kai turite sistemą ir struktūrą, lengva eiti tikslų link.

Tam, kad veiksmus, vedančius prie tikslo, imtum daryti kone automatiškai ir tai taptų sistema, labai reikalinga disciplina ir palaikymas. Reikia taip susiplanuoti struktūrą, kad kasdieninė veikla taptų lengva. Tada tikslą tikrai auginsite ir papildomos motyvacijos nereikės. Tam padeda ir palaikymo turėjimas bei komanda, kartu siekianti tikslų.

Motyvacija yra dviejų tipų. Pirmasis – bėgimas nuo. Tai kai gyvenime norite kažką pakeisti, kažkas jūsų netenkina, kažkur skauda ir norite, kad būtų geriau. Antrasis – ėjimas link. Pavyzdžiui, jau gyvenate saugiai ir laimingai, ir tiesiog norite dar daugiau, norite eiti į dar didesnę gerovę. Antruoju tipu tikslą pasieksite išnaudodami mažiau energijos, o bėgant nuo neigiamos situacijos reiks kur kas daugiau energijos bei palaikymo. Svarbiausia pirmoji užduotis: kuo greičiau nuo krizinės situacijos, bėgimo nuo neigiamybių, pereiti į sveikas sąlygas ir saugią aplinką, kurioje tikslų galėsite siekti lengviau.

Tikslų išsikėlimo metodika

Kaip susirašyti savo tikslus ir prie jų prieiti? Pirmiausia turite suprasti, kurios sritys gyvenime šiuo metu jūsų netenkina. Nustatykite tašką A – nuo kurio norite eiti. Surašykite 2-3 sferas, kuriose norite artimiausiu metu kažką pakeisti (pavyzdžiui: karjera, santykiai, sveikata). Turėkite omeny, kad su šiomis sferomis reikės padirbėti artimiausius du mėnesius.
Įvardykite savo dabartinį tašką. Tarkime, jei jūsų įvardyta sfera yra „karjera“, užrašykite savo dabartines pareigas ir pajamas. Dabar turite užrašyti tašką B – kur norite būti po, tarkime, dviejų arba šešių mėnesių, metų. Užsirašykite datą, kai norite pasiekti tikslą, tada įvardykite patį tikslą esamuoju laiku ir pamatuojamais vienetais (pavyzdžiui, 2023 m. sausio mėnesį esu skyriaus vadovė ir uždirbu 1500 eurų). Būtinai užrašykite ir jausmą ar būseną, kaip jausitės pasiekusi tikslą.

Paskutinis taškas, kurį reikia įsivardinti – taškas B++. Tai jūsų norimas gyvenimas po trejų ar ketverių metų, labiau susijęs su svajonėmis, kurias irgi reikia turėti omenyje. Neleiskite, kad tai, kaip nerealistiškai šiai dienai skamba ateities norai, jus išgąsdintų. Tai – kaip svajonių žemėlapis.

Po to aprašykite Artefaktą. Artefaktas – kaip apdovanojimas sau, kurį galėsite turėti pasiekę B++ gyvenimą. Idealu, jei artefaktas kol kas atrodo visiškai neracionalus.

Ir galiausiai – Žodžio kaina. Tai – tarsi bausmė, nuobauda už tai, kas būtų, jei nuosekliai nesiektumėte savo tikslų. Ta nusistatyta bausmė turi gąsdinti labiau nei nusistatyti veiksmai tikslui įgyvendinti.

Reikia įsivardinti ir savo Raktinius veiksmus. Susižiūrėti, kaip lengviau eiti į savo tikslą, kokie dalykai jums padėtų. Kokie veiksmai yra būtini tam tikslui pasiekti? Tarkime, jūsų tikslas yra numesti svorio. Taigi, raktiniai veiksmai – kas antrą rytą eiti pasivaikščioti. Tam labai padeda dirbti kartu su komanda, rasti bendraminčių.

„Mastermind“ komanda – tai palaikanti aplinka, kurioje visi siekia savo konkrečių tikslų ir dalinasi motyvacija bei problemomis su komanda. Nuo vieno iki kito komandos susitikimo yra labai aiški struktūra, kuria dalyviai juda. Tai – itin padeda.

Įrašas paskelbtas temoje ateities-igudziai. Išsisaugokite pastovią nuorodą.